Biuro Turystyczne PTTK w Krynicy-Zdroju

JAWORZYNA KRYNICKA – KOLEJ GONDOLOWA

100 zł (ulg. 90)

JAWORZYNA KRYNICKA – KOLEJ GONDOLOWA


JAWORZYNA KRYNICKA – KOLEJ GONDOLOWA - MUZEUM KTG

Cena: 100 zł (ulg. 90)

Dodatkowe informacje

  • Stopień trudności:
  • Godziny wyjazdu i przyjazdu: 14:00 - 17:00
Długość trasy: 12km

W cenie

  • Autokar
  • Bilety wstępu
  • Pilot - przewodnik
  • Ubezpieczenie NNW

Opis

W programie: wyjazd kolejką gondolową z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.), piesze zejście ok. 10 minut zielonym szlakiem turystycznym do schroniska PTTK i Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej, zwiedzenie obu tych obiektów, następnie piesze powrotne podejście na szczyt Jaworzyny Krynickiej (ok. 20 minut), czas wolny na szczycie, możliwość podziwiania rozległej panoramy widokowej, zjazd kolejką do Czarnego Potoku.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką stanowi jedną z największych atrakcji współczesnej Krynicy-Zdroju. Jest najdłuższą i najnowocześniejszą tego typu kolejką w Polsce. Została ona zbudowana przez austriacką firmę Girak-Garaventa i oddana do użytku w 1997 roku. W ciągu około 10 minut jej wagoniki pokonują dystans 2211 metrów i różnicę wysokości około 465 metrów. Ze szczytu Jaworzyny Krynickiej rozciąga się pyszna panorama. Przy dobrej widoczności widać Tatry, na wschodzie otwiera się widok na najwyższe szczyty Beskidu Niskiego, bliżej widać Huzary i Górę Parkową. Na zachodzie widoczne są Małe Pieniny, Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego, Gorce oraz Beskid Wyspowy. Dzięki budowie kolei gondolowej stoki Jaworzyny stały się nowoczesnym ośrodkiem sportów zimowych. W odległości ok. 10 minut pieszego marszu od szczytu znajduje się schronisko PTTK im. Józefa Piłsudskiego wybudowane w 1967 roku na fundamentach starego obiektu, spalonego przez Niemców w 1943 roku. Obok schroniska jest dyżurka GOPR, a kilkanaście metrów poniżej w dawnym schronie turystycznym „Sarenka” mieści się Muzeum Kultury Turystyki Górskiej, w którym można obejrzeć wiele ciekawych eksponatów upamiętniających osoby zasłużone dla beskidzkiej turystyki oraz gości przedwojennego schroniska, którymi byli m.in. Jan Kiepura i księżna Juliana). Część ekspozycji poświęcono działaniom partyzantki w paśmie Jaworzyny w latach okupacji. Znajdują się tu także eksponaty zapoznające z geologią, florą i fauną Beskidu Sądeckiego.

 

Lokalizacja

Video

Zobacz także

ogrodybiblijne

MUSZYNA – OGRODY BIBLIJNE

Spacer po ogrodach biblijnych, zwiedzanie Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego”, czas wolny w rynku Lokalizacja

40 zł
ogrody

MUSZYNA OGRODY ZMYSŁÓW CERKIEW W SZCZAWNIKU

W programie: zwiedzanie Muszyny: rynku z dwoma zabytkowymi kapliczkami (św. Floriana i św. Nepomucena), Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego”, spacer po ..

40 zł

Nasi Partnerzy i Sponsorzy