Biuro Turystyczne PTTK w Krynicy-Zdroju

MUSZYNA OGRODY ZMYSŁÓW CERKIEW W SZCZAWNIKU

MUSZYNA OGRODY ZMYSŁÓW CERKIEW W SZCZAWNIKU


MUSZYNA – OGRODY ZMYSŁÓW – CERKIEW W SZCZAWNIKU

Cena: 40 zł

Dodatkowe informacje

  • Stopień trudności:
  • Godziny wyjazdu i przyjazdu: 13:30 - 17:15
Długość trasy: 22km

W cenie

  • Autokar
  • Pilot - przewodnik

Opis

W programie: zwiedzanie Muszyny: rynku z dwoma zabytkowymi kapliczkami (św. Floriana i św. Nepomucena), Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego”, spacer po „ogrodach zmysłów”, przejazd do Szczawnika i zwiedzanie cerkwi łemkowskiej z XVII wieku.

Muszyna jest niewielkim miastem położonym u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków: Muszynka i Szczawnik. Jej powstanie i rozwój są związane z jej położeniem w sąsiedztwie granicy państwowej i z przebiegającym wzdłuż doliny Popradu starym szlakiem handlowym zwanym “węgierskim”. W przeszłości pełniła ona funkcje stolicy tzw. „klucza muszyńskiego” tj. dóbr ziemskich administrowanych przez biskupów krakowskich. Dziś może poszczycić się wieloma zabytkami, spośród których do najcenniejszych należą: ruiny zamku starostów, podzamkowy zespół dworski, barokowy kościół obronny pw. św. Józefa oraz zabytkowy zespół domów mieszczańskich przy ulicy Kościelnej. Największą atrakcją turystyczną Muszyny, unikalną na skalę europejską są tzw. ogrody zmysłów (sensoryczne) czyli rodzaj parku, którego rośliny oddziałują na wszystkie sensory (zmysły) organizmu ludzkiego: smakowy, dotykowy, zapachowy, słuchowy, wzrokowy i dźwiękowy.

Dawna cerkiew grecko-katolicka pw. św. Dymitra w Szczawniku wpisana jest na listę obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Powstała w 1841 roku w efekcie rozbudowy starszej XVII-wiecznej świątyni. Jej wyposażenie pochodzi z wieków XVIII i XIX. Posiada m.in. ładny, kompletny, późnobarokowy ikonostas z przełomu XVIII i XIX wieku oraz ołtarze boczne z 1729 roku.

Lokalizacja

Video

Zobacz także

ogrodybiblijne

MUSZYNA – OGRODY BIBLIJNE

Spacer po ogrodach biblijnych, zwiedzanie Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego”, czas wolny w rynku Lokalizacja

40 zł
Krynica Poland - July 10. 2016: The gondola lift to the Jaworzyna Krynicka Mountain.

JAWORZYNA KRYNICKA – KOLEJ GONDOLOWA

W programie: wyjazd kolejką gondolową z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.), piesze zejście ok. 10 minut zielonym ..

100 zł (ulg. 90)

Nasi Partnerzy i Sponsorzy