Biuro Turystyczne PTTK w Krynicy-Zdroju

SŁOWACJA – BARDEJOV

SŁOWACJA – BARDEJOV


Krynica-Zdrój – Tylicz – Muszynka – Bardejov

Cena: 70 zł

Dodatkowe informacje

  • Stopień trudności:
  • Godziny wyjazdu i przyjazdu: 13:30 - 17:15
Długość trasy: 65km

W cenie

  • Autokar
  • Pilot - przewodnik
  • Ubezpieczenie NNW

Opis

W programie: zwiedzanie Bardejova – jednego z największych ośrodków ekonomicznych i kulturalnych dawnego Królestwa Węgierskiego, spacer po starówce wpisanej w roku 2000 na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (malownicze, średniowieczne kamieniczki, fragment zachowanych murów obronnych, wejście do kościoła św. Idziego),

Trasa przejazdu autokarem wiedzie terenami historycznej Łemkowszczyzny (widok na dawne cerkwie grecko-katolickie w Tyliczu i Muszynce). Piękne widoki na słowacką część Beskidu Niskiego i Góry Čergov. Najcenniejszym zabytkiem samego Bardejova jest bazylika mniejsza św. Idziego (podniesiona do tej godności przez papieża Jana Pawła II). Gotycka świątynia, budowana głównie w XV wieku posiada unikalny zbiór późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych powstałych w XV i XVI wieku oraz neogotycki ołtarz główny z ok. 1878 roku. Najcenniejsze elementy wyposażenia to: ołtarz Narodzenia (warsztat Wita Stwosza), ołtarz Ukrzyżowania (szkoła Pawła z Lewoczy), predella ołtarza św. Barbary z rzeźbą „Tron Miłosierdzia”, malowany wizerunek Chrystusa w predelli ołtarza Ukrzyżowania (zapewne A. Dürer), kamienne XV-wieczne sakramentarium i chrzcielnica. Kościół św. Idziego leży przy malowniczym rynku otoczonym starymi, pięknymi kamieniczkami z gotyckimi, renesansowymi i barokowymi fasadami. Jego centrum zajmuje najstarsza na Słowacji budowla gotycko-renesansowa – dawny ratusz mieszczący interesujące zbiory muzeum krainy Szarisz i Bardiowa. Starówkę miasteczka okala jeden z najlepiej zachowanych na Słowacji systemów fortyfikacyjnych z murami obronnymi i kilkunastoma basztami. W czasie wolnym turyści mają możliwość zwiedzenia indywidualnie Muzeum Ikon lub wspomnianego wyżej muzeum mieszczącego się w dawnym ratuszu.

Lokalizacja

Video

Zobacz także

Zamek Stara Lubowla

SŁOWACJA STARA LUBOWLA WYŻNE RUŻBACHY

W programie: zwiedzanie średniowiecznego zamku w Starej Lubowli, spacer po uzdrowisku Wyżne Rużbachy, podejście do jeziorka trawertynowego Krater, czas wolny ..

100 zł (ulg. 90)
P1010737

SŁOWACJA – WYSOKIE TATRY

W programie: Przejazd stokami Tatr Wysokich, spacer brzegiem jeziora Szczerskiego, zwiedzanie jaskini Ważeckiej, czas wolny w Popradzie. Tatry to najwyższy ..

95 zł

Nasi Partnerzy i Sponsorzy