Biuro Turystyczne PTTK w Krynicy-Zdroju

SŁOWACJA STARA LUBOWLA WYŻNE RUŻBACHY

100 zł (ulg. 90)

SŁOWACJA STARA LUBOWLA WYŻNE RUŻBACHY


Krynica-Zdrój – Muszyna – Leluchów – Stara Lubowla – Wyżne Rużbachy

Cena: 100 zł (ulg. 90)

Dodatkowe informacje

  • Stopień trudności:
  • Godziny wyjazdu i przyjazdu: 13:30 - 19:30
Długość trasy: 120km

W cenie

  • Autokar
  • Bilety wstępu
  • Pilot - przewodnik
  • Ubezpieczenie KL + NNW zagraniczne
  • Ubezpieczenie NNW

Opis

W programie: zwiedzanie średniowiecznego zamku w Starej Lubowli, spacer po uzdrowisku Wyżne Rużbachy, podejście do jeziorka trawertynowego Krater, czas wolny

Zamek w Starej Lubowli to jeden z najlepiej zachowanych zamków na Słowacji. W roku 1412 został przekazany w ramach tzw. zastawu spiskiego Rzeczypospolitej i stał się częścią polskiego Spisza. Do 1769 roku rezydowali tu polscy starostowie, sprawujący władzę w imieniu władców Polski. W XVII stuleciu była to jedna z sześciu najpotężniejszych twierdz Rzeczypospolitej, a w czasie „potopu” szwedzkiego przechowywano tu polskie insygnia koronacyjne. W zamku często przebywali polscy władcy (kilkakrotnie bywał tu Jagiełło, czasowo ukrywał się przed Szwedami Jan Kazimierz, zatrzymał się tu wracający po wiktorii wiedeńskiej Sobieski). W czasie trwania Konfederacji Barskiej więziono tu późniejszego króla Madagaskaru Maurycego Beniowskiego. Po zaanektowaniu polskiej części Spiszu przez cesarzową Marię Teresę, zamek straciwszy swoje wcześniejsze wojskowe znaczenie, został sprzedawany w ręce prywatne. Ostatnimi prywatnymi właścicielami w latach 1883-1945 byli polscy hrabiowie Zamoyscy. W sezonie letnim dodatkową atrakcją zamku są pokazy sokolników.
Wyżne Rużbachy to uzdrowisko malowniczo położone na terenie Magury Spiskiej. Szczyt swojej świetności przeżywało w latach 1882-1945, gdy stanowiło własność polskiego rodu Zamoyskich. Czasy te przypomina urokliwy park, wzniesiony z trawertynu Biały Dom i drewniane pensjonaty w stylu szwajcarskim. Przyrodniczymi atrakcjami tego kameralnego kurortu są trawertynowy wodospad i kraterowe jeziorko. Częścią uzdrowiska jest geotermalne kąpielisko „Izabela” (nazwane na cześć Izabeli de Burbon, siostrzenicy króla Hiszpanii i żony hrabiego Zamoyskiego).

Lokalizacja

Video

Zobacz także

Spływ Flisacki Przełomem Dunajca

SŁOWACJA – SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA

W programie: przejazd autokarem malowniczą trasą z pejzażami kilku pasm górskich (m.in. Pieniny z Wysoką, Haligowskimi Skałami i masywem Trzech ..

180 zł
P1010737

SŁOWACJA – WYSOKIE TATRY

W programie: Przejazd stokami Tatr Wysokich, spacer brzegiem jeziora Szczerskiego, zwiedzanie jaskini Ważeckiej, czas wolny w Popradzie. Tatry to najwyższy ..

150 zł (ulg. 140)

Nasi Partnerzy i Sponsorzy