Biuro Turystyczne PTTK w Krynicy-Zdroju

SŁOWACJA SŁOWACKI RAJ

115 zł (ulg. 105)

SŁOWACJA SŁOWACKI RAJ


Krynica-Zdrój – Muszyna – przejście graniczne ze Słowacją w Leluchowie – Stara Lubowla – Podoliniec – Biała Spiska – Kieżmark – Poprad – Hranovnica – Vernar

Cena: 115 zł (ulg. 105)

Dodatkowe informacje

  • Stopień trudności:
  • Godziny wyjazdu i przyjazdu: 09:00 - 18:00
Długość trasy: 240km

W cenie

  • Autokar
  • Bilety wstępu
  • Pilot - przewodnik
  • Ubezpieczenie KL + NNW zagraniczne
  • Ubezpieczenie NNW

Opis

W programie: przejazd na teren słowackiego Parku Narodowego „Słowacki Raj”, piesze ok. 30-minutowe podejście do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej, zwiedzanie wewnątrz jaskini o średniej temperaturze od -3,8 do +0,5 °C stanowiącej obiekt Światowego Dziedzictwa Natury, następnie łatwy, niemęczący, przyjemny spacer malowniczym Wąwozem Strateńskim w dolinie rzeki Hnilec, w drodze powrotnej do Krynicy-Zdroju pobyt w mieście Poprad, krótki spacer po zabytkowym centrum miejscowości i około 1 godziny czasu wolnego.

 

Dobszyńska Jaskinia Lodowa znajduje się w miejscowości Dobszyna na terenie Parku Narodowego „Słowacki Raj”. Stanowi ona unikatowy, bardzo osobliwy rezerwat przyrody. Jest prawdziwą perłą pośród lodowych jaskiń Słowacji. To największa słowacka jaskinia lodowa i pierwsza elektrycznie oświetlona jaskinia w Europie (od 1887 roku). Została odkryta już w 1870 roku. Jej niecodzienne wnętrze tworzy spoczywająca pod kamiennymi sklepieniami olbrzymia masa lodu, na której jeszcze przed początkiem lata leży warstwa szronu grubości ok. 1 cm. Największa objętość lodu przekracza okresami nawet 120 tys. m³, zaś maksymalna grubość pokrywy lodowej sięga 26,5 m. Wnętrze jaskini wypełnia lód w postaci lodowej podłogi, lodowych wodospadów, lodowych stalagmitów i słupów. Ciekawostką jest, że jeszcze aż do 1946 roku była w niej dozwolona jazda na łyżwach podczas całego roku, a w latach 50-tych trenował w niej znany czechosłowacki łyżwiarz Karol Divín i wojskowi łyżwiarze szybcy. Dostęp do jaskini nie jest łatwy, gdyż wejście do niej leży na wysokości 969 m n.p.m., około 130 m ponad doliną rzeki Hnilec. Obecnie jej trasa turystyczna ma długość 475 metrów.

Lokalizacja

Video

Zobacz także

vrbov

SŁOWACJA – VRBOV TERMY SIARKOWE

W programie: przejazd autokarem malowniczą trasą doliny Popradu z pejzażami kilku pasm górskich (Pieniny, Góry Lewockie i Tatry) oraz przez ..

105 zł (ulg. 95)
wodospady

SŁOWACJA – HREBIENOK WODOSPADY

W programie: przejazd autokarem do Starego Smokowca (wspaniałe widoki na Tatry Wysokie m.in. na Łomnicę i Sławkowski Szczyt), w Starym ..

130 zł

Nasi Partnerzy i Sponsorzy