W programie: zwiedzenie dwóch cerkwi łemkowskich: w Powroźniku i w Leluchowie, a następnie możliwość zakupów za złotówki w przygranicznej słowackiej wsi Ruska Wola.
Od XVI do XX wieku tereny Beskidu Niskiego i Sądeckiego zamieszkiwał naród Górali Karpackich – Łemkowie. Po ich wysiedleniu na tereny obecnej zachodniej Ukrainy i Polski północno-zachodniej pozostały po nich m.in. przepiękne świątynie – dawne cerkwie greckokatolickie (obecnie w większości kościoły katolickie).
Dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Powroźniku zbudowana została w 1600 roku. Jest najstarszą drewnianą cerkwią w polskich Karpatach. W czerwcu 2013 roku budowlę tę wpisano na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Znajduje się ona także na liście obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Poza ikonostasem, pięknymi, cennymi ikonami (m.in. Sąd Ostateczny i Pieta) na szczególną uwagę zasługuje jedno z najcenniejszych i najbardziej rozbudowanych cerkiewnych malowideł ściennych w Polsce pochodzące z XVII wieku, a znajdujące się w starym prezbiterium (obecna zakrystia).
W wiosce Leluchów znajduje się cenna dawna cerkiew pw. św. Dymitra z 1861 roku wpisana na listę obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. W świątyni m.in. rokokowo-klasycystyczny ikonostas z XIX wieku z ikonami namalowanymi przez bardiowskiego artystę Victorina Zompha.