Biuro Turystyczne PTTK w Krynicy-Zdroju

SZCZAWNICA WĄWÓZ HOMOLE

SZCZAWNICA WĄWÓZ HOMOLE


Krynica-Zdrój – Łabowa – Stary Sącz – Łącko – Krościenko nad Dunajcem – Szczawnica – Szlachtowa – Jaworki – Wąwóz Homole

Cena: 50 zł

Dodatkowe informacje

  • Stopień trudności:
  • Godziny wyjazdu i przyjazdu: 13:30 - 20:00
Długość trasy: 170km

W cenie

  • Autokar
  • Pilot - przewodnik
  • Ubezpieczenie NNW

Opis

W programie: przejazd do miejscowości Jaworki, piesze przejście malowniczym, skalnym, stanowiącym rezerwat przyrody wąwozem Homole (uwaga: wymagane turystyczne obuwie),
następnie przejazd do Szczawnicy, zwiedzanie uzdrowiska: spacer ulicą Zdrojową do pięknie odrestaurowanego placu Dietla – serca kurortu z pijalnią, muzeami i dobrą kawiarnią, następnie przejście urokliwym Parkiem Górnym do Dworca Gościnnego i kościoła z otaczającymi go stylowymi kaplicami Drogi Krzyżowej, na zakończenie wycieczki czas wolny.

Szczawnica to jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk należące obecnie do spadkobierców jej przedwojennych właścicieli – hrabiów Stadnickich. Swój największy rozkwit przeżywała w wieku XIX kiedy to jej właścicielem była węgierska rodzina Szalayów.

Homole uważane są za jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Zbudowane głównie ze skał wapiennych ściany mają bardzo urozmaiconą rzeźbę i ciekawą budowę geologiczną. Dnem wąwozu płynie potok Kamionka, który odegrał dużą rolę w rzeźbieniu jego koryta. Potok tworzy liczne kaskady, a w jego korycie znajdują się ogromne głazy. Płynie nim krystalicznie czysta woda. Na wapiennych skałach wąwozu rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych. Liczący ok. 800 metrów wąwóz kończy się na polanie w Dubantowskiej Dolince, w której leżą owiane legendami Kamienne Księgi z zapisanymi ludzkimi losami.

Lokalizacja

Video

Nasi Partnerzy i Sponsorzy