Biuro Turystyczne PTTK w Krynicy-Zdroju

SŁOWACJA – LEWOCZA ZAMEK W KIEŻMARKU

SŁOWACJA – LEWOCZA ZAMEK W KIEŻMARKU


Krynica-Zdrój – Muszyna – przejście graniczne ze Słowacją w Leluchowie – Lipany – Spiski Zamek – Spiska Kapituła – Lewocza – Kieżmark

Cena: 90 zł

Dodatkowe informacje

  • Stopień trudności:
  • Godziny wyjazdu i przyjazdu: 09:00 - 18:00
Długość trasy: 195km

W cenie

  • Autokar
  • Bilety wstępu
  • Pilot - przewodnik
  • Ubezpieczenie KL + NNW zagraniczne
  • Ubezpieczenie NNW

Opis

W programie: przejazd autokarem na Słowację i zwiedzenie dwóch najważniejszych niegdyś miast Spisza – Kieżmarku (zabytkowe centrum miasta, średniowieczny zamek) oraz Lewoczy (jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miast Słowacji, spacer po Starym Mieście m.in. klatka dla niewiernych żon, gotycki kościół św. Jakuba, czas wolny ok. 1 godz.).

Lewocza to dawna stolica Spisza. Posiada przepiękną starówkę wpisaną w 2009 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest gotycki kościół św. Jakuba z najwyższym na świecie ołtarzem (18,62 m), wykonanym przez Pawła z Lewoczy (uczeń Wita Stwosza) i zespołem kilkunastu innych, głównie gotyckich ołtarzy skrzydłowych. Świątynia znajduje się w rynku, przy którym usytuowane są również inne bardzo cenne obiekty: renesansowy ratusz, Dom Żupy, klatka hańby, kościół ewangelicki, Dom Mistrza Pawła z Lewoczy, Dom Thurzonów i prześliczne kamienice mieszczańskie. Stare miasto otoczone jest świetnie zachowanymi fortyfikacjami (mury obronne, baszty i bramy). Z centrum miasta roztaczają się widoki na sanktuarium na Mariańskiej Górze – tzw. „słowacka Częstochowa”.
Kieżmark to nadpopradzkie miasteczko, które przez wieki było „konkurentem” Lewoczy. Miasto posiada piękny renesansowy zamek, mieszczący interesujące muzeum. Wielu wrażeń dostarcza spacer po mieście, podczas którego można zobaczyć bazylikę św. Krzyża z piękną renesansową dzwonnicą, ratusz oraz imponującą bryłę nowego kościoła ewangelickiego wzniesionego w stylu mauretańsko-bizantyjskim. Obok tej budowli znajduje się stary kościół ewangelicki z 1717 roku, który ze względu na swoje bogate wyposażenie wewnętrzne został wpisany na listę UNESCO.

 

Lokalizacja

Video

Zobacz także

vrbov

SŁOWACJA – VRBOV TERMY SIARKOWE

W programie: przejazd autokarem malowniczą trasą doliny Popradu z pejzażami kilku pasm górskich (Pieniny, Góry Lewockie i Tatry) oraz przez ..

130 zł (ulg. 120)
lodowa

SŁOWACJA SŁOWACKI RAJ

W programie: przejazd na teren słowackiego Parku Narodowego „Słowacki Raj”, piesze ok. 30-minutowe podejście do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej, zwiedzanie wewnątrz ..

140 zł

Nasi Partnerzy i Sponsorzy